» בדיקת גז ראדון

בדיקת גז ראדון לאבחון ריכוז הגז במבנה

בדיקת גז ראדון הינה בדיקה שחובה לבצע בכל סביבת מגורים. ריכוז מסוכן של גז ראדון לא ניתן לאבחן ללא מכשור מתאים, אודות לכך שהוא חסר ריח וצבע. לכן, בדיקת גז ראדון חייבת להתבצע על ידי מומחה מוסמך באמצעות מכשור מתאים. זוהי בדיקה שיפה שעה אחת קודם לבצעה, כיוון מחקרים מעידים שחשיפה לגז ראדון מעל המותר מהווה סיכון ממשי ואף שיש קשר ישיר בין חשיפה ארוכה ומסוכנת לגז לבין סרטן ריאה. 

ממה נובע ריכוז מסוכן של גז ראדון בבית ?

גז ראדון מופק כאשר היסוד המתכתי הרדיואקטיבי רדיום מתפרק ומשתחרר לאוויר. התפרקות זאת טבעית ומתרחשת אף ללא התערבות של אדם. רדיום נמצא במקומות שונים סביבנו כולל בקרקע  וחומרי בניין. בריכוז מסוים גז ראדון לא מהווה סיכון. אך ישנם מקומות אשר קיים סיכוי יותר גדול שיתרכז בהם הגז ברמה מסוכנת בגלל מיקומם או רמת אטימות שלהם. כך למשל בחדרים מתחת לקרקע או ממ"דים יש סיכוי יותר גדול שתתגלה בעיה של ריכוז גז ראדון. 

איך מתבצעת בדיקת גז ראדון ?

ישנם שני דרכים נפוצות בהם בודקים את רמת הריכוז של גז ראדון בבית. שני הבדיקות מתבצעות על ידי מכשור מתאים ועל פי תקנים של המשרד להגנת הסביבה. הבדיקה כולל סידרה של מספר בדיקות כאשר ההבדל בין הבדיקות הינו הבדל הזמן בין הבדיקות. אם ניתן להבטיח את סגירות המבנה למשך מספר ימים הבדיקה נשלמת תוך מספר ימים. אם לא ניתן לסגור את המבנה למספר ימים -הבדיקה תעשה לאורך פרק זמן של מספר חודשים.

מה עושים אם מתגלה גז ראדון ברמה מסוכנת ?

יש מספר דרכים לטיפול בבעיה של ריכוז גז ראדון ברמה מסוכנת. הטיפול בבעיה תלוי גם במקור הבעיה כאשר מקור הבעיה יכולה להיות תלויה במספר גורמים כולל: השתחררות של גז ראדון מהקרקע או/ו פליטת גז ראדון מהמבנה עצמו - מחומרי הבניין ממנו מורכב המבנה. גורמים נוספים משפיעים על כך שהגז לא מתנקז מהבית כגון: לחות, גובה הבית או הדירה, כמות האוורור בבית ורמת האטימות של המבנה.
ניתן לטפל בבעיה על ידי איטום נכון של הבית כך שלא יחדור גז ראדון אל תוך הבית. כאשר פתרון זה אינו אפקטיבי, ניתן להתקין מערכת אשר מנקזת את גז הראדון מן המבנה.
אצלנו בחברת י. הבר תמצא את צוות המומחים המתאים לאבחון הבעיה בצורה מקצועית ויסודית. צוות המומחים המוסמכים שלנו מיומן בגילוי ריכוזי גז ראדון ויוכל להציע לך את הפתרון המתאים לטיפול בבעיה - במקרה הצורך. 

קבע בדיקת גז ראדון עוד היום – בשביל הביטחון האישי שלך ומשפחתך.